Klimatizace split a multisplit

Klimatizace split a multisplit
5. 5. 2017

Otázku vytápění rodinného domu i jiných staveb řeší v dnešní době rekordně velký počet lidí. Není se čemu divit… Neustálé změny cen energií nutí k zamyšlení, co je pro vás nejvhodnější řešení pro vytápění domácnosti, restaurace, bistra, kanceláře nebo jiného obchodního prostoru.

Málokdo ví, že některé klimatizace, jako například klimatizace značky NORDline, umí efektivně chladit i topit.

 

Výhody splitových a multisplitových klimatizací

Pořizovací cena splitových a multi splitových klimatizací se zdá být na první pohled možná vysoká, ale když se na náklady podíváte podrobně, pak zjistíte, že cena je naopak opravdu nízká. Jednotky pracují se sezónním topným faktorem od 3,8.

 • nemusíte řešit skladování tuhých paliv, zajištění dalších přípojek (např. na plyn)
 • nemusíte platit cizí společnosti žádný paušál
 • nemusíte investovat svůj čas a energii do kotelních prací (přikládání, vynášení topného materiálu ze sklepa)
 • klimatizace NORDline poskytuje ekologicky čistý způsob vytápění, takže nemusíte platit žádné sankce za poškozování životního prostředí
 • dodržíte-li záruční podmínky, můžete v plné šíři využívat servis firmy, která instalaci prováděla

Existuje několik faktorů prostředí, které by měly dosahovat určitých hodnot, jinak snižují lidem jejich pracovní výkonnost a způsobují nárůst únavy. Nejde ale jen o práci v kanceláři, i doma byste měli mít rozhodně prostředí, které Vám umožní cítit se dobře. Klimatizace jsou moderním prostředkem, pomocí kterého budete mít díky možnosti různých filtrů hodnoty těchto veličin pod kontrolou. Jde o tyto faktory:

 • teplota vzduchu
 • rychlost proudění vzduchu
 • koncentrace prachu

Moderní klimatizace mají možnost nastavení specifických režimů, jako je např. spánkový režim, takže si zařízení dokážete nastavit tak, aby vyhovovalo přesně vašim potřebám. Jsou nejen ekologické, ale také mnohem méně zdravotně závadné než topení tuhými palivy. Jistě potěší i dálkové ovládání, elegantní design a LED display, který můžete očekávat dnes už u většiny vnitřních klimatizačních jednotek.

 

Hlavní výhody klimatizace v létě:

Kvalita vzduchu významně ovlivňuje naše každodenní fungování. Je dokázáno, že i pracovní efektivita v prostředí s teplotou nad 25 °C rapidně klesá. V horkých měsících je klimatizace skvělý pomocník, který Vám během dne a hlavně i v noci zajistí ten správný teplotní komfort. Díky tomu, že mají splitové i multi splitové klimatizace kompresor ve venkovních jednotkách, jsou krásně tiché a hodí se i do ložnice či dětského pokoje.

 

Hlavní výhody klimatizace v zimě:

Možná byste čekali, že vytápění u klimatizace asi nebude bráno jako primární funkce, ale opak je pravdou. Klimatizace NORDline zvládne efektivně vytopit místnost i při venkovní teplotě -15 °C, což na většině míst v ČR odpovídá běžné zimní teplotě.

 

Co obsahují sestavy splitových a multisplitových klimatizací?

V obou případech najdete v sestavě vnitřní i venkovní jednotky. Oproti mobilním klimatizacím mají „splity“ a „multi-splity“ velkou výhodu v tom, že kompresor je umístěn ve venkovní jednotce. Vnitřní jednotky jsou tím pádem krásně tiché.

Venkovní jednotky se nejčastěji instalují na konzoli – na fasádu domu, na střechu, balkon či přímo na zem.

Vnitřní jednotky mohou být různých typů:

 • nástěnné vnitřní jednotky – nejčastější typ, který se skvěle hodí do domácností i do kanceláří. Jak už název napovídá, instalují se na stěnu, se kterou často krásně splynou nebo ozvláštní interiér díky modernímu designu
 • kazetové vnitřní jednotky – také častý typ, který můžete vidět hlavně v prodejnách a v kancelářích, ale někdy i v domácnosti. Jsou totiž ideální pro instalace do stropních podhledů
 • dále můžete narazit na kanálové nebo podstropně-parapetní klimatizační jednotky

 

Co je to DC invertor, nebo je to inverter?

Inverter je anglické slovo, které se převzalo do českého jazyka ve tvaru invertor. Tato chytrá věcička se laicky řečeno stará o to, aby se šetřil motor kompresoru a Vy ve výsledku ušetřili dost peněz za provoz i případné opravy klimatizační soustavy.

Představte si, že byste nějak nastavili teplotu, kterou má klimatizace udržovat, ale už byste jí nedodali informaci, jaká teplota je venku. Motor kompresoru by jel stále na plné obrátky, a to i při přechodu na jiné nastavení. DC invertor je technologie, která díky stejnosměrnému proudu automaticky řídí a hlídá výkon klimatizace. Dochází tak k úspoře energie i k menšímu mechanickému opotřebení a životnost zařízení se vydatně prodlužuje.

 

Jaký je rozdíl mezi klimatizacemi SPLIT a MULTI-SPLIT?

SPLIT

Tato varianta odděluje kompresor od ventilátoru. Jedna část je venku a druhá uvnitř, jde tedy o celkem dvě zařízení, která jsou spolu propojena. Klimatizace je díky tomuto rozdělení (splitu) krásně tichá.


MULTISPLIT

Varianta umožňuje napojit na jednu venkovní jednotku až 5 vnitřních jednotek. Na pohánění vnitřních jednotek (ať už nástěnných, stropních nebo jejich kombinaci) tak stačí venku jen 1 zařízení, není jich třeba mít u domu nebo na něm 5. Dohromady může být sestava tvořena až z celkem 6 jednotek.

Tento systém se, jak asi sami tušíte, výborně hodí do větších objektů. Jistě jej ocení i lidé, kteří vkládají velké množství energie do zařízení exteriéru svého domu. Jedno zařízení venku u domu rozhodně lahodí oku více, než kdyby tam bylo takových zařízení 5 v řadě.

Mohlo by se Vám líbit

Zboží bylo přidáno do porovnávače

Přidat další zboží Zobrazit porovnávač