Jak vybrat chladicí skříň na víno – vinotéku

Jak vybrat chladicí skříň na víno – vinotéku
15. 1. 2018

Vinotéky neboli chladicí skříně na víno patří rozhodně k nezbytnému vybavení v případě, že nemáte vlastní sklípek a chcete uchovávat bezpečně víno. V tomto článku Vám zkusíme poradit, na co si dávat pozor a podle jakých kritérií postupovat při výběru vhodné vinotéky, ať už si ji pořizujete do baru, restaurace nebo jen domů.

Vinotéka NORDline WC54 dualCo vinotéky vlastně umí?

Pokud to myslíte s vínem opravdu vážně, je třeba si uvědomit, že ne každé pohádce je radno věřit. Zářným příkladem je pohádka o zapomenutém vínu, které leželo několik let bez povšimnutí, a tak zrálo a stávalo se lepším a lepším. K tomu, aby si víno zachovalo svoji vůni, barvu i chuť, musí mít při uskladnění určité podmínky, jinak dochází k jeho znehodnocení.

Vinotéky jsou vlastně takové speciální lednice, které slouží výhradně k uchovávání vína. Jsou schopny udržet víno v té nejvyšší kvalitě, protože chrání lahve před nežádoucími vibracemi a zápachy, udržují správnou teplotu a chrání víno před oxidací.


Jak vybrat vinotéku – rady a tipy

Pokusíme se Vám tady vyjmenovat několik rad a tipů, jak vybrat tu správnou vinotéku a co promyslet před tím, než se rozhodnete nějakou koupit.

Každý z nás jsme jiný a stejně, jako se liší chutě každého z nás, tak se liší i teplota skladování vína. Zatímco červené víno vyžaduje teplotu 15 až 18 °C, víno bílé a růžové si hoví mezi 7 až 12 °C.  Jste-li zastáncem pouze jednoho druhu vína, bohatě Vám postačí vinotéka pouze s jednou chladící zónou, jakou je například vinotéka NORDline WC. V opačném případě se vyplatí pořídit vinotéku s vícezónovým chlazením. Vinotéka NORDline WC 102 DUAL nabízí díky dvěma odděleným prostorám s duálním chlazením ideální volbu jak do domácnosti, tak pro komerční využití.

Dalším z kritérií pro výběr může být velikost vinotéky. Ta se většinou udává v počtu lahví, které se do ní pohodlně vejdou. Pro domácí využití postačí vinotéka Vestfrost W s kapacitou 38 až 44 lahví, kdežto pro komerční využití je dobrou volbou spíše vinotéka  Vestfrost W 185 či Vestfrost WFG 185 s kapacitou až 197 lahví a multizónovým chlazením ve 3 různých částech.

V neposlední řadě je také důležitý vzhled. Rozdíl mezi kovovým a dřevěným roštem však není pouze estetický. Dřevěné rošty nabízí nejen skvělý vzhled a uspořádní, ale také dopomáhájí udržení vhodné vlhkosti mezi 50 – 70 %, a vytváří tak ideální prostředí pro uchování vína. Sklo s UV filtrem také není jen skvělým doplňkem vinotéky, ale chrání víno před negativním vlivem slunečního záření a vytváří příznivé podmínky pro zrání vína.

Zboží bylo přidáno do porovnávače

Přidat další zboží Zobrazit porovnávač