Jak snížit spotřebu a hlučnost chladicích zařízení?

Jak snížit spotřebu a hlučnost chladicích zařízení?
25. 7. 2016

Chladicí zařízení nefunguje nebo jen opravdu málo chladí? Je po čase hlučnější? Jednou z hlavních příčin nefunkčnosti těchto produktů bývá zanesený kondenzátor. S tímto problémem se setkáte u ledniček, mrazniček, chladicích skříní i vitrín. Pokud chcete, aby vám chladicí zařízení sloužilo co nejlépe a nemělo zbytečně vyšší spotřebu, dovolujeme si Vám předat několik dobrých rad.


Důležitá role kondenzátoru

Důležitou součástí chladicího okruhu je kondenzátor. Nevíte co to je? Vzpomeňte si na černé mřížky, umístěné vzadu na starší ledničce, které jsou za provozu teplé.  Naše babičky z nich opatrně ometaly prach.

Vzduchem chlazené kondenzátory pracují s vysokými teplotami a nasávaný vzduch obvykle vůbec není filtrován. Když je kondenzátor zanesený, je omezen průtok vzduchu a to brání správnému fungování chladicího zařízení.

Převážně jsou kondenzátory umístěny v dolních částech lednic a mrazáků, tedy v prašných prostorách. Lamely kondenzátoru jsou znečisťovány nejen prachem, ale i jinými částečkami, které se teplem přilepí na jejich povrch.

Zanesený kondenzátor může zvýšit spotřebu a hlučnost chladicích zařízení až o 100 %.

Pokud není kondenzátor pravidelně čištěn, klesá jeho schopnost odvádět teplo. Špatný stav kondenzátoru způsobuje přehřátí chladiva a oleje, a tím i snížení výkonu nebo poškození kompresoru chlazení.

Čím více je kondenzátor zanesený, tím déle běží kompresor. Pokud je celý pokrytý vrstvou nečistot, může kompresor běžet nepřetržitě, spotřeba a hlučnost se pak výrazně zvýší.

 

Jak na údržbu – čištění kondenzátoru

U moderních chladniček a mrazniček pro provozovny, jako jsou chladicí skříně a vitríny, je kondenzátor umístěn v blízkosti kompresoru, obvykle za mřížkou, kterou je zapotřebí demontovat, chceme-li provést údržbu.

Prach z kondenzátoru můžete odstranit opatrně jemným smetáčkem, ale POZOR! – vždy před údržbou musíme odpojit zařízení od elektrické sítě!!! Mnohem vhodnější je však zavolat odborníka, který má nástroje a čisticí prostředky pro dokonalé vyčištění Vašeho zařízení.

Na čištění kondenzátoru existují různé přípravky. Chladírenští mechanici je nemívají vždy u sebe, proto si Vám dovolujeme nabídnout např. speciální čistící pěnu, která odstraňuje nečistoty nalepené na kondenzátoru.

Pokud už má vaše chladicí zařízení něco za sebou, neváhejte kontaktovat náš servis a domluvit se na případné profesionální údržbě.

Zboží bylo přidáno do porovnávače

Přidat další zboží Zobrazit porovnávač